„V Pieninách nielen relaxujete ale sa aj zabávate!“
„U nás zábavy a oddychu nieje nikdy málo.“
„Nechcete oddychovať; tak sa zabávajte; nechcete sa zabávať, tak relaxujte. U nás môžete zažiť oboje!“

Z histórie kúpeľov

Minerálna voda vyviera na povrch zeme v dnešnej obci Červený Kláštor už od nepamäti. Vďaka špecifickému zápachu po sírovodíku, miestni obyvatelia verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta a miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali "jama smrti". Vodu pre jej zápach pomenovali "Smerdžonka", čo znamená smradľavá voda.

Z historických zdrojov je známe, že začiatkom 14. storočia prišli do tohto kúta Slovenska, najskôr mnísi Kartuziáni a po nich Kamaldulovia. Keďže sa členovia týchto rádov venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých, začali ako prví túto minerálnu vodu využívať v liečiteľskej praxi. Najslávnejším z nich bol kamaldulský mních, známy pod menom Cyprián, podľa ktorého sa táto oblasť nazýva aj krajom lietajúceho mnícha Cypriána.

Začiatkom 19. storočia, začal mlynár z neďalekého mlyna pripravovať pre záujemcov vo svojej stodole vo vaniach teplý kúpeľ z liečivej vody. Neskôr, okolo roku 1820, vznikla pri sírnom prameni kúpeľná osada a v roku 1824 bola postavená prvá kúpeľná budova.

V roku 1820 prešli objekty Červeného Kláštora, aj kúpeľné zariadenia z vlastníctva Spišskej župy so sídlom v Levoči, do majetku novozriadeného gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove. To nemalo dosť času ani prostriedkov venovať sa objektom kláštora a kúpeľných zariadení. V dôsledku toho, ale aj z iných dôvodov, nastal postupný úpadok kúpeľov v Červenom Kláštore. Kúpeľné zariadenia neboli udržiavané a začali pomaly chátrať s čím súvisela aj klesajúca úroveň poskytovaných kúpeľných služieb. V roku 1887 sa Smerdžonka včlenila medzi oficiálne kúpele vtedajšieho Uhorska.

Začiatkom 20. storočia boli kúpele opäť v prevádzke pod vedením Spišskej župy. Ponúkali ubytovanie, stravovanie a samozrejme vaňové kúpele so sírnatou vodou, ktorá mala blahodarné účinky na kožné choroby a reumatizmus. Konali sa tu kultúrno – spoločenské a zábavné podujatia. Smerdžonka v tom čase žila cestovným ruchom.

Počas prvej svetovej vojny, boli kúpeľné zariadenia poškodené. S pomocou štátu sa ich podarilo zrekonštruovať a v roku 1928 znovu otvoriť, aby slúžili rovnakému účelu ako pred vojnou.

Po druhej svetovej vojne boli kúpele znovu poškodené a začali upadať do zabudnutia. Po tomto období mal areál v okolí liečivého prameňa viacero majiteľov a predovšetkým len lokálny význam. Využívali sa len ubytovacie zariadenia a to najmä na rekreáciu.

V roku 2004 začal súčasný majiteľ areálu s revitalizáciou. V zrekonštruovanej budove pôvodných kúpeľov je dnes reštauračné zariadenie slúžiace verejnosti na stravovanie
a príjemné trávenie voľného času, ako aj na organizovanie rôznych rodinných či iných akcií.

V roku 2010 bol tunajší prameň vyhlásený za prírodný liečivý zdroj, čo naštartovalo výstavbu nového kúpeľného zariadenia – ,,Domu zdravia“ a znovuobnovenie kúpeľnej tradície v Červenom Kláštore.


Moderná história kúpeľníctva v Červenom Kláštore sa začína písať v roku 2012, kedy kúpele otvárajú svoje brány pre širokú verejnosť a začínajú liečiť všetky kožné ochorenia.

V roku 2014 získali Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin štatút klimatických kúpeľov.


Od roku 2016 sa rozšírila pôsobnosť kúpeľov o liečenie ďalších chorôb: Netuberkulózne choroby dýchacích ciest, Duševné choroby, Onkologické choroby, Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou a Choroby z povolania. Konkrétne ochorenia, ktoré z jednotlivých indikačných skupín liečime nájdete na našej stránke: www.smerdzonka.eu/12-indikacie_a_kontraindikacie


D
ARY PRÍRODY, KTORÉ LIEČIA
zdravá minerálna voda Smerdžonka a čistý pieninský vzduch
Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka
059 06 Červený Kláštor 147
Slovenská republika

tel./fax : +421 52 482 2006
e-mail: recepcia@kupeleck.sk
PROJEKTY: Penzión Smerdžonka – podpora vidieckeho cestovného ruchu v Pieninách
© 2012 Dunajec Village | webstránky | webdesign | bajan.sk